Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Fotoskolan

Fotografi i fokus

Submitted by on mars 6, 2011 – 10:43 e mNo Comment

I helgen var det dags för vernissage för vår andra utställning! Den ägde rum på Galleri Gallica i Malmö och det kom mycket folk dit. Det serverades dricka och tilltugg och besökarna tittade på våra verk och läste i häftet som vernissagegruppen hade gjort.

Utställningen kommer finnas på galleriet på Hemfeltsgatan 10 i Malmö till och med onsdagen den 16 mars och öppettiderna är mellan klockan 12-18. Välkomna dit!

Under veckan som gick blev vi alla utkörda till olika byar kring Lund för att dokumentera dessa. Både människor och miljöer. Det var en svår uppgift och vissa av oss lyckades få tag på människor lättare än andra. Dessa bilder ska vi sedan använda för att sätta ihop en bok. Vi fick även öva på att skriva med Mia Wiman. Intervjua varandra och sedan skriva ihop en text baserat på den information vi fick fram.

Den kommande veckan ska vi få lära oss cyanotopi och polaroidlyft av Bengt.

//Sofia Karlsson

fotograf: Paulina Borg

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.