Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » featured

Eva Rost summerar

Submitted by on februari 8, 2011 – 3:36 e mNo Comment

Ja – så var det dags för produktfoto/stilleben-blocket. Sååå många suckar. Sååå många  ….

En del var fokuserade till max. Hade klart för sig vad de ville fota. En del lekte – i positiv mening –  fram bilderna under fotograferingen. En del var mer inställda på känslan i bilden, en del mest på snygga detaljer. En del hade svårt att uppbringa önskad energi…

Hos en del hade jag önskat lite mer engagemang, då tanken bakom en bild är A och O.

En del av eleverna ville inte syssla med denna typ av fotografering, men gjorde förvånansvärt bra ifrån sig. Grattis till dom, de har övervunnit sin aversion och kommit en bit längre i sin fotografiska utveckling.

För i slutändan är summan av de samlade erfarenheterna som kräver engagemang, svett & tårar som gör ”mästaren” inte det som man med en handvändning klarar av!

Det som var bra, det var att så många hade gjort de flesta av uppgifterna. Det som var dåligt var att en del hade svårt att följa de givna uppgifterna på grund av del taskiga ursäkter. Det duger inte i det verkliga livet…

Till sist vill jag rikta mig till dem som var försenade till redovisningen. Läs igenom, helst flera gånger den bifogade inspirationtexten för tidsoptimister och LÄR. Det är respektlöst mot kamrater och lärare att komma för sent och ”stjäla” deras dyrbara tid.

Lycka till, ni som satsar på att förverkliga era fotografdrömmar!

Önskar Eva

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.