Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Fotoskolan

Nu är det väldigt, väldigt snart dags för vernissagen!

Submitted by on januari 22, 2011 – 4:04 e mNo Comment

Efter en hektisk vecka med utskrifter, val av papper, införskaffning av ramar och en liten redovisning inför klassen så var det igår dags att hänga upp bilderna på Kulturen. Det blev en heldag då Anne-Grethe, Bengt och Stina först gav oss lite tips på hur man kan tänka då man hänger en utställning och sedan var det dags att försöka komma fram till någon slags ordning. Det var lättare sagt än gjort när cirka tjugo elever skulle komma överens. Därefter var det bara att sätta igång och vi hämtade stege, hammare, spik, linjaler och när klockan var precis fyra var vi äntligen klara. I morgon är det dags för vernissagen på Kulturen i Lund och den börjar klockan 13 och slutar klockan 16. Kom gärna dit!

// Sofia Karlsson

Fotograf: Paulina Borg

foto: Øyvind

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.