Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Fotoskolan

Fotografering och genomgång av plugins och masker

Submitted by on december 7, 2010 – 8:48 e mNo Comment

Under måndagen var det fotografering hela förmiddagen och sedan blev det lite genomgång på eftermiddagen. Göran visade oss hur plugins till Lightroom fungerar och vi fick till exempel se hur man lätt kan göra en häftig ram till sin bild i Photoshop.

I dag, tisdag, var klassen uppdelade i två grupper och ena halvan var ute och fotograferade och den andra lyssnade på genomgång med Göran. Vi gick igenom hur man lägger masker i Lightroom och Photoshop, hur man kan behålla sina inställningar när det gäller redigering från en bild till en annan och hur man kan fixa till en snygg bakgrund om den ursprungliga inte såg så bra ut.

Efter genomgången blev det även lite tid till att jobba med bildspelsuppgiften, stitching och HDR.

// Sofia Karlsson

Fotograf: jag

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.