Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Fotoskolan

Stina Lindskog summerar

Submitted by on november 18, 2010 – 8:53 f mNo Comment

Det är intressant att ställa sig frågan om olika mediers uttryck och sätt att gestalta. Vad vi bl.a. har tittat på och undersökt är den tecknade bilden, färgernas betydelse, målning mot fotografiet, video som uttryck. Detta genom att Teckna modell – som är ett sätt att träna ögat att se. Färglära och undersökning av färgens olika känslolägen även genom sättet, attityden att måla. Klassisk komposition genom olika exempel. Bildvisning av konstnär Markus Åkessons bilder som målar efter fotot, fotot som skissmaterial. bildvisning av Chardin, 1700-talskonstnär. Uppgift att i grupp disskutera och undersöka en av Chardins kompositioner för att därefter gestalta med foto kompositionen i Chardins anda. Visning av Hockneys film ”The Secret Knowledge” och hans teorier om utnyttjandet av Camera Obscura och projektioner. Visning av Michel Auders utställning av video på Lunds Konsthall. Som jag sa till er, vad jag hoppas är ni ska se och känna processen i bildskapande och de olika medlen för att uttrycka det i bild. Frågor vad bilden uttrycker i olika tekniker T.ex. måleri kontra foto. Foto kontra måleri. Samma motiv olika tekniker olika uttryck. Tack för en rolig vecka och lycka till i fortsättningen med er utbildning. Hälsar Stina

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.