Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Fotoskolan

Gummitryck, gummitryck och ännu mer gummitryck

Submitted by on november 16, 2010 – 2:39 e mNo Comment

Under måndagen och tisdagen har det varit full rulle här på skolan. I går, måndag, gick Bengt igenom allt det praktiska. Han visade några egna verk och berättade även om hur man gör för att blanda till färgen som ska användas vid gummitryck. Vi fick två färdigpreparerade papper som vi skulle använda oss av, men fick även prova på att preparera egna. Först ska de ner i kokhett vatten, därefter hängas på tork. Sedan ska de läggs i gelatinbad, och därefter tork igen. Slutligen Formalinbad (Formalin gör så att gelatinet inte rinner av när pappret löses upp i vatten) och tork därefter.

Vi skriver ut negativ, ritar markeringar, målar på papperna, passar in negativ med nålar, belyser bilderna under UV-ljus, lägger dem i vattenbad och sedan låter vi det torka. Och så allting om och om igen.

I morgon fortsätter vi och hoppas på att vi alla kan få ihop en bild var till redovisningen på fredag.

// Sofia Karlsson

Fotograf: jag

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.