Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Redovisningar

Ett reportage av Camilla Örtberg

Submitted by on november 13, 2010 – 10:59 f mNo Comment

”Det är otroligt viktigt att tycka om människor i detta arbetet. Jag älskar personen jag fotar av hela min själ, just där och då.” Under 30 år har Karin Karl-Eriksotter ägt Polyfoto Öster i Malmö. Ett anrikt företag med rötter på 30-talet, och en teknik som gav upp til 46 olika porträtt på samma ark, är nu en väletablerad studio på Östra Förstadsgatan.

Karin är en av de lyckligt lottade som verkligen älskar sitt arbete. ”Det är otroligt givande och jag kan leva i flera veckor på kunders positiva reaktioner”. Hon har förmågan att helt gå in i nuet, enbart se personen i rummet och helt koppla bort världen utanför.

Allt för att få kunderna att känna sig lugna och avslappnade i hennes studio.

www.polyfoto-malmo.nu/

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.