Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Redovisningar

Avslutning färg & form

Submitted by on november 12, 2010 – 4:09 e mNo Comment

Under veckan har vi målat kroki, pratat om praktisk färglära, fått måla känslor, undersöka komposition och skapa egna bilder med tyngden på kompositionen och inspirationen från målningar. Det kändes som att klassen var något skeptisk i början men när vi under torsdagen skulle fotografera var det fullt ös i hela studion och när resultatet visades upp så var det enbart positivt om uppgiften. Även Stina Lindskog menade på att det här var det bästa resultat eleverna fått fram – mycket för att hon släppt tyglarna lös.

// Minna Nilsson

Fotograf: Sofia Karlsson och Anna Wallin

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.