Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Fotoskolan, Redovisningar

Göran Buhre kommenterar del2

Submitted by on oktober 10, 2010 – 7:45 e mNo Comment
Cirklar och rektanglar var andra Ligtroom uppgiften.

Redovisningen skulle göras som fyra kvadratiska bilder.
Det måste finns rebeller! Sebastian fyra kvadrater? Nå det blev tre stående med en sammanhållning och kommunikation som gör mig glad att du valde tre istället för fyra kvadrater. Till vänster en delad bild på mitten, i mitten en delad bild på längden och till sist en bild med rektanglarna placerade i diagonal. Tittar och tittar igen!
Elinas bilder tonerna, rogivande med tonen mot grönt och skuggorna i varje bild den djupa svärtan ja!
Brunnslock, Minnas cirklar och rektanglar ger intryck av äldrande till stor del av tonen i bilderna som ger dem harmoni. Bara tycker om cirklarna i kvadraterna i tre av de fyra bilderna och sedan den fula ankungen i form av kvadraten längst upp till höger.
Många bilder har gjort intryck så Flower power färgerna i Irjas bild måste var med bland de som får en kommmentar. L:en formen av ett L somfinns i två av bilderna som bildar diagonalen från vänster uppe till höger nere ger spänning. och cirklar i andra diagonalen skapar kontraster till L bilderna.
Jag fortsätter för det är roligt.
Ögon av BeatriceM som ger ett intryck av betarktelse av betraktaren.
De små skyltarna av Isabelle som avgränsas av bilden nere till höger med en tom yta in mot de övriga tre.
Kiias musik kollage med vinyl och omslag.

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.