Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Fotoskolan

Studiofotografering

Submitted by on oktober 10, 2010 – 8:55 e mNo Comment

Under veckan som har gått har vi på Fotoskolan Skåne haft i uppgift att fotografera porträtt. Utomhus i befintligt ljus, inomhus i glödlampsljus med mera. Både under torsdagen och fredagen fotograferade vi modeller i studion. Öyvind, Malin och Emma från påbyggnadsåret ställde upp som modeller.

Att få rätt både på ljussättningen, bakgrunden, ljusmätningen, bländaren och att få blixtarna synkroniserade har varit en utmaning.  Att dessutom säga till modellerna hur de skulle stå och röra sig var lite klurigt, men också väldigt roligt.

En del i klassen har jobbat i studio förut, och en del inte, men jag tror att jag talar för de flesta då jag säger att vi vill tillbringa många timmar där framöver. Studion är i princip redan fullbokad hela nästa vecka.

// Sofia Karlsson

Nedan kan ni se lite bilder från fredagens fotograferingar i studion.

Fotograf: Minna Nilsson

Fotograf: Camilla ÖrtbergLeave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.