Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Fotoskolan

0920

Submitted by on september 20, 2010 – 8:34 e mNo Comment

Förmiddagen ägnades åt att repetera Photoshop med Magnus och efter ett litet missförstånd, då vi trodde att vi skulle vara halvklass, men istället blev helklass, fick vi allihop tränga ihop oss i datorsalen. Efter en grundlig genomgång och utskrift av några Osbybilder var det dags för lunch.

På eftermiddagen hade vi Göran som lärare och han gick igenom en ny uppgift som vi ska vara klara med på fredag, nämligen rörelseoskärpa. Vi fick se olika exempel på detta och lära oss hur man gör en panorering. En hemsida han tipsade oss om är www.1x.com

Som ni kanske förstår har vi fullt upp med att lära oss bildbehandlingsprogrammen, fotografera och sätta ihop bilderna och det är alltid lika roligt att se hur vi tolkar uppgifterna olika. Hur det har gått återstår att se på torsdag och fredag då redovisningarna äger rum.

// Sofia Karlsson

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.