Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Föredrag

Ingemar D. Kristiansson

Submitted by on augusti 15, 2010 – 12:49 e mNo Comment

Idag hade vi Ingemar D. Kristiansson, som är fotograf på Sydsvenskan, på besök. Ingemar visade bilder, både privata och jobbrelaterade bilder. Vi fick se hans arbetsflöde, hur han tänkte i val av motiv och sedan hur de färdiga uppslagen såg ut.

Vi fick en hel del tips, bland annat Sydsvenskans motto ”Kom aldrig hem med den väntade bilden, kom hem med den oväntade”. Vi blev även tilldelade bildrelaterade tips, inte bara om hur det är att jobba med tidningar. Det mesta materialet Ingemar visade var relativt nytt, vissa bilder bara några dagar(!) gammalt – en av skillnaderna mellan nyhetsfotografer och konstfotografer gissar jag.

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.