Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Fotoskolan

0906

Submitted by on september 6, 2010 – 7:08 e mNo Comment

Idag var första dagen på det digitala blocket. Förmiddagen ägnades åt en presentation av Magnus som ska undervisa oss i Photoshop och en introduktion av programmet. Vi fick vår första uppgift i digital bild, vi ska få fram fem bilder då vi inte får kika i sökaren när vi fotograferar och vi ska även visa upp fem bilder av ”sådant som inte går att fotografera”, vilket var och en får tolka som man vill. På eftermiddagen fick vi träffa Göran, han visade upp fina bilder han tagit och berättade lite om sig själv. Sedan hade vi en liten genomgång av Lightroom och han gav oss en fotouppgift som vi kunde börja med redan idag om vi ville. Vi ska fota olika ting som vi sedan ska sätta samman i olika bildserier. Bilderna ska ha någon sorts samhörighet. Jag tror att de flesta tycker att det ska bli väldigt roligt att börja jobba med digitala bilder, även om många var trötta idag.. Vi hade för övrigt en väldigt lyckad klassfest i fredags som jag hoppas att vi gör om snart igen!

Irja Löfberg Nilsson

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.