Fotoskolan

Redovisningar

Föredrag

Home » Fotoskolan

Fortsättning på fotograferandet med hålkameran

Submitted by on september 1, 2010 – 8:09 e mNo Comment

Även i dag var det fint väder, vilket var tacksamt, då vi ytterligare en gång skulle ut och fotografera med våra hålkameror. Vi laddade kamerorna med fotopapper, framkallade för att se om det blev någon bild på pappret, och slutligen gjorde vi kopior av det. De som blev klara med sina tre hålkamerabilder tidigt (som vi ska vara färdiga med till redovisningen på fredag) fick jobba med bildanalys eller ge sig på att få till en så bra kopia som möjligt av Bengts bil. Angående det sistnämnda så är det en tävling som Bengt och Anne-Grethe har gett oss, och fina priser utlovas till den som vinner.

I morgon väntar ett besök på Osby fotomuseum där vi ska få lära oss lite grand om fotografins historia.

//Sofia Karlsson

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.